Jak sprawdzić wydolność swojego organizmu?

Autor: André Karwath

Jest lato, i wielu ludzi jeździ na rowerze, biega, pływa. Pewnie niejeden zastanawia się, czy te treningi przynoszą jakiś skutek. Czy wydolność organizmu rośnie, czy jest ciągle taka sama? Jak to sprawdzić?

Prawdopodobnie jest wiele metod, którymi można się posłużyć, m.in. testy wysiłkowe u lekarza. Ale dziś przedstawię bardzo prostą metodę określania wydolności własnego organizmu, która jest prosta do wykonania dla większości.

Potrzebujemy:
- pulsometr
- stoper

Jak to działa?
W trakcie wysiłku nasze tętno rośnie. Po wykonaniu wysiłku fizycznego (np. zatrzymanie się po biegu), tętno zaczyna spadać. Dla nas ważne są dwa pomiary:
- tętno podczas wysiłku
- tętno zmierzone po 1 minucie od zaprzestania wysiłku.

Obliczamy różnicę: tętno_wysiłkowe  - tętno_po_minucie_odpoczynku = wynik

Na przykład: podczas biegu: 170 uderzeń/min, po zatrzymaniu się i po upływie 1 minuty: 140 uderzeń/min. Różnica wynosi 30.


I teraz najważniejsze. Jeżeli różnica (czyli nasz wynik) wynosi:
- 50 - jesteś bardzo dobrze wytrenowany
- 40 - jest dobrze
- więcej niż 20 - u niezawodowców, tych którzy sport mają jako hobby, jest dobrze
- poniżej 13 - poważny problem ze zdrowiem/wydolnością organizmu. Musisz coś z tym zrobić!

UWAGA: czasem, gdy jesteś przetrenowany, może być problem z tętnem. To rzadkie u normalnych ludzi, dotyczy w zasadzie sportowców zawodowych (też kulturystów). Może tez wystąpić jakiś inny czynnik zakłócający, np. niewyspanie, okres po chorobie.

Mój pomiar po biegu wykazał zejście o 42 uderzenia. Jest dobrze.

Informacje powyższe pochodzą od polskiej trenerki zawodników MMA, Sabiny Skali, która mieszka i trenuje w Londynie. Z Sabiną przeprowadzał wywiad prowadzący Super Human Radio, Carl Lanore, a który ja z przyjemnością wysłuchałem.


Komentarze

Popularne posty