Jak poprawić wrażliwość komórek na insulinę. Suplementy.

Źródło: Dvortygirl
Poniżej przedstawiam listę suplementów, które posiadają cenną właściwość poprawiania wrażliwości komórek na insulinę. To prawdopodobnie lista niepełna, ale zgromadzenie tej wiedzy zajęło mi trochę czasu. Większość z tych substancji sam stosuję, mogę więc je polecić. Jeżeli znajdę coś jeszcze na ten temat, to dopiszę preparat w tym miejscu. Polecam wszystkim samodzielnie poczytać trochę o tych substancjach w internecie. Dla cukrzyka (a szczególnie ćwiczącego) jest to wg mnie wiedza niezbędna.

1. Kwas alfa liponowy (ALA, lub R-ALA lub Na R-ALA) - silny antyoksydant. Wspomaga produkcję glutationu. Poprawia działanie mitochondriów (mitochondria produkują ATP - kluczowy element przekazujący energię w komórkach). Zwiększa wychwyt glukozy przez komórki. Dawkowanie jest inne dla ALA, R-ALA i Na R-ALA. Jest to środek drogi. Dawka ALA dzienna to 600 mg, dostępny np. jako Neurolipon w aptece za ok. 140 zł. Przy okazji bardzo pomocny przy neuropatiach cukrzycowych. Spotyka się go również w mniejszych dawkach w suplementach kulturystycznych.

2. Cynamon  - poprawia pobór glukozy przez komórki. Używaj go jako przyprawy, lub stosuj suplementy z wyciągami z cynamonu.

3. Tauryna - silnie poprawia wrażliwość komórek. Stosowana w suplementach dla kulturystów. Dostępna również osobno jako kapsułki (np. Olimp produkuje). Zalecana dawka ok. 1,5 grama dziennie, byle nie wieczorem, gdyż utrudni zaśnięcie.

4. 4-hydroxyizoleucyna - Poprawia sygnałowanie i sekrecję insuliny. Spotykana w suplementach dla kulturystów. Jest obiecującym celem dla diabetologii ze względu na swoje zachowanie - zwiększa ona swoją siłe działania wraz ze wzrostem poziomu glukozy we krwi.

5. Arginina i cytrulina - przyczynia się do zwiększonej generacji tlenku azotu w organizmie (NO), oraz przyspiesza powstawanie hormonu wzrostu (HGH). Tlenek azotu powoduje rozluźnienie śródbłonka naczyń krwionośnych i w efekcie poprawia przepływ krwi. Organizm lepiej pracuje, ciśnienie krwi zazwyczaj spada (zazwycza jest to korzystne). Wychwyt glukozy przez tkanki się poprawia.

6. Zielona herbata - poprawia transport glukozy do mięśni i jednocześnie utrudnia transport do tkanki tłuszczowej. Dzięki temu uzyskujemy poprawę wrażliwości na insulinę a także lekki efekt odchudzający.

7. Kwasy Omega-3. Jedz olej rybi , tran z dorsza lub podobne suplementy. Jedz łososia i makrele. Używaj porządny olej lniany do sałatek. Często również daje lekki efekt odchudzania.

8. Acetyl-L-karnityna (Acetyl-L-carnitine czyli ALC)
Zwiększa ilość receptorów androgenowych, czyli w efekcie łatwiej "wysysa" testosteron z krwi. Dzięki niemu szybciej rosną mięśnie, pochłaniające glukozę. Następuje dodatkowo przyspieszenie produkcji testosteronu.

9. Koenzym Q10 - przekształca wolne włókna mięśniowe w szybkie!  A one szybciej rosną pod wpływem ćwiczeń siłowych. Pośrednio pomaga więc w "połykaniu" glukozy, ponieważ jest więcej mięśni, które mogą ją spalać. Zalecana dawka: 300mg dziennie.
Ponadto Q10 poprawia działanie komórek beta trzustki, które produkują insulinę. Mechanizm: zwiększona glukoza we krwi -> ekspresja enzymu mitochondrialnej dehydrogenazy glicerolo-3- fosforanowej (na ten element wpływa Q10) -> produkcja insuliny w komórkach beta. U cukrzyków stwierdza się niedobór koenzymu Q10 we krwi. UWAGA: jeżeli bierzesz statyny, one są przyczyną niedoboru koenzymu - suplementacja jest w tym przypadku konieczna! Koenzym kupisz w każdej aptece.

10. D-pinitol -  emuluje anaboliczne działanie insuliny. Silnie stymuluje gromadzenie składników odżywczych w tkankach mięśni (glukoza, białka, kreatyna) i jednocześnie zabezpiecza przed wnikaniem ich do tkanki tłuszczowej. Dostępny na razie w preparatach dla kulturystów, być może będzie stosowany jako lek u cukrzyków.

11. Witamina D  - poprawia wrażliwość komórek. Cel: 50 ng / ml poziomu witaminy D we krwi. Suplementacja powinna doprowadzić do tego poziomu. Jeśli masz możliwość, twórz witaminę D samodzielnie - opalaj się na słońcu. Wystarczy 15 minut dziennie. Nasz kraj nie daje niestety okazji do całorocznego opalania, ale w wakacje korzystaj ile się da. To na pewno zdrowsze niż suplementy.

Update:
12. Berberine (berberyna) - występuje m.in. w berberysie. Bardzo obiecujący suplement, jest szansa na wykorzystanie go do leczenia cukrzycy. Badania trwają. Poprawia insulinowrażliwość. Występuje już w niektórych suplementach dla ćwiczących, np. tutaj: Recompadrol.


Komentarze

Popularne posty