Mięśnie a cukrzyca

Źródło: sxc.hu
W Kopalni Wiedzy pojawił się ciekawy artykuł na temat przemiany mięśni myszy na lepsze, wydajniejsze, które zużywają więcej cukru. Dzięki temu mogą w pewien sposób kontrolować cukrzycę. Zachęcam do przeczytania.
Tymczasem możemy się zastanowić, czy można zmieniać mięśnie bez przeprogramowywania genetycznego? Otóż można - poprzez ćwiczenia.
Ćwiczący diabetycy dobrze znają ten stan, kiedy po dużym wysiłku fizycznym zużycie glukozy z krwi znacznie wzrasta. Ja na przykład, po solidnej sesji na siłowni mogę jeść spore ilości węglowodanów bez jakichkolwiek problemów.
Co ciekawe, zwiększone zużycie glukozy jest również prawdą dla cukrzyków typu 1, a jak wiadomo, oni nie wytwarzają insuliny. Mięśnie używają w tym przypadku nieco innych mechanizmów pobierania cukru z krwi.

Polepszony wychwyt glukozy oznacza mniejsze dawki leków hipoglikemizujących czy też insuliny, co możemy uznać za jednoznacznie korzystne. Dlaczego? Im większe dawki insuliny, tym większe efekty niepożądane, np. hipoglikemie, czy też przyspieszone otłuszczanie się.

Tak więc zachęcam do jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych, najlepiej takich, które się lubi. Jeśli chodzi o rozwój mięśni, szczególnie polecam ćwiczenia siłowe: hantle, pompki, pociąganie czy przysiady. Najlepiej na siłowni - motywacja wzrasta niesamowicie :)


Komentarze

Popularne posty