Istotne wyniki badań: HbA1c wyjaśnione.

Diabetycy mają zalecenie badać wartość HbA1C (czasami  nazywaną też A1C) co trzy miesiące. Po co się to robi? Otóż wartość HbA1C która w normalnym języku nazywa się hemoglobiną glikowaną, potrafi pokazać, jakie średnie poziomy glukozy we krwi mieliśmy w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Badanie jest oparte na bardzo ciekawym mechanizmie. Mówiąc w uproszczeniu, bada ono, jak mocno czerwone krwinki są "oblepione" glukozą. Im dłużej pływają w glukozie oraz im wyższy jest poziom glukozy we krwi, tym wyższa wyjdzie wartość HbA1C. (Nie krytykujcie uproszczenia, piszę jak dla czterolatka). A jak to się dzieje, że wiemy, że badamy okres 3-miesięczny pływania krwinek w glukozie? Ano wiemy to stąd, że krwinki mają właśnie trzymiesięczny średni czas życia. Ważne jest tu słowo "sredni", ponieważ nie u wszystkich osób czas życia krwinek jest taki sam. Czasem może on wynosić 2 albo 4 miesiące i wtedy wyniki będą nieprawidłowe. Lekarz powinien wiedzieć, kiedy takie przypadki mogą wystapić.

Wartość HbA1C jest skorelowana z innymi chorobami, na przykład z chorobami serca. Poniżej zamieszczam tabelkę, gdzie widać chorobę wieńcową (Coronary heart disesae), incydenty sercowo-naczyniowe (CVD events) oraz śmiertelność z przyczyn ogólnych (All-cause mortality) w zależności od wartości HbA1C. Jak widać, im niżej tym lepiej.

HbA1C a choroby serca

Jeszcze jedna uwaga: czasem możesz mieć ładny wynik HbA1C a wiesz, że nie radzisz sobie z uregulowaniem cukrów. Dlaczego? Otóż spory wpływ na ten wynik może mieć spora ilość hipoglikemii. Hipoglikemie generalnie obniżają HbA1C.


Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (2007 rok) uznaje cukrzycę za wyrównaną, gdy HbA1C wynosi 6,1 - 6,5%, natomiast American Diabetes Association - ADA, uznaje tak samo przy wartości HbA1C mniejsze niż 7%.

Sam zdecyduj, czy wierzysz bardziej polskim czy słynnym, amerykańskim naukowcom :)


Komentarze

Popularne posty